| Turer |
| Fiske |
| Utstyr |
| Friluft |
| Fluefiske |
| Fotogalleri |
| Bokomtaler |
![]() |
Er du ny her?Velg da "turer" i venstre marg. Der finnes kanskje vårt beste stoff. Slapp av noen minutter – drøm deg bort i bilder - og ta deg gjerne tid til å lese og kommentere. |
|
Nettstedet håper å inspirere de som drømmer seg frem mot fjellvann, multer, ryper og turer i urørt norsk natur
Det er hva vi kaller fjellogfiske....... |
2008 Iditarod er i gang, og Ketil Backen fra Team Norway kjemper i teten. De fleste hundekjørerne er nå utstyrt med GPS, noe som at du kan følge med på utviklingen på løpets egne nettsider.
Iditarod kalles «The Last Great Race» og dette er den 37. utgaven av konkurransen i Alaska. Det er verdens lengste hundesledeløp med sine nesten 1820 kilometer. Løpet går fra Anchorage til Nome, og deltakerne kjemper om hovedpremien som er en bil og en halv million kroner.

Fra Femundløpet - småtterier sammenlignet med sagnomsuste Iditarod
Nyheter fra Team Norway:
http://hurdal.com/124/ncms/main.php?M=avis&C=A&S=30
Live GPS Tracking:
http://race.ionearth.com/iditarod/
Iditarods offisielle sider med oppdatert informasjon om plasseringer:
http://www.iditarod.com/
Kjetil Backen, 38, bor på Eidanger i Porsgrunn. Kjetil startet med sledehundkjøring i 1996. Året etter vant han Drevsjøløpet. Kjetil ble raskt en av Norges beste sledehundkjørere innen langdistanse.
Han har 4 NM-titler; i 1999, 2 i 2000, og i 2001. Han vant Femundløpet 280 i 1998 og Finnmarksløpet 1000 i 2000, begge som førstegangskjører. Kjetil satte raskt fokus på Iditarod, verdens lengste sledehundløp på 180 mil. Han ble i 2002 nest beste førstegangskjører på 10.plass, bak kamerat og konkurrent Robert Sørlie på 9. plass. I 2004 kjørte Kjetil inn til 3.plass i Iditarod bak Mitch Seavy og Jeff King til tross for tøffe prøvelser underveis i løpet.

Hvis blikk kan drepe?
Kjetil Backen er kjent som Team Norway superstrateg og fikk i 2004 betegnelsen ”The whip smart strategist and maverick Norwegian” av Iditarods insidere. Dette er nok mye fordi Kjetil er hjernen bak Team Norways kjøreplaner for Iditarod. Dette har ført til 2 seire i 2003 og 2005 ( Robert Sørlie), en 3. plass i 2004 ( Kjetil Backen, en 4 plass i 2005 ( Bjørnar Andersen) , en 6 plass i 2006
( Bjørnar Andersen), 9.plass i 2002 ( Robert Sørlie ) og 10.plass i 2002 ( Kjetil Backen ).
Kjetil er et ekte hundemenneske. Han kommuniserer svært godt med hundene og vet å benytte positiv forsterkning i trening og i daglig omgang med sine firbente venner.
For sesongen 2007/2008 er Kjetil Backen Team Norways representant under Iditarod, og hans mål i vinter er å krysse Alaska med et hundespann på overskudd.
Happy trail!
Kilder:
Team Norway
Dagbladet


Skriv gjerne en kommentar til artikkelen. Gjennom kommentarer hjelper du å holde fjellogfiske levende og det setter vi umåtelig stor pris på.
|
QuizHva viser bildet? |
Dagens utsagnIngen klær er pustende, vann- og vindtett. Gå heller naken! |
Bokomtale![]() Terningkast: |
KommentarPakkliste |
Avstemming
|
Søk siste tiden
isfiske
|